02.03.2015 22:54:00

Elektrikte kayıp ve kaçak bedeli geri alınabilir

Elektrik faturalarınızda bulunan kayıp ve kaçak kullanım bedelini geri alabilirsiniz.Elektrik Kayıp Kaçak Bedeli Geri Alma

Her ay elektrik faturanıza eklenen kayıp ve kaçak elektrik kullanım bedelini gerli alma şansınız bulunmaktadır.  Bulunduğunuz bölgedeki tüketici hakem heyetine veya  tüketici mahkamesine başvurarak 10 yıl geriye dönük olarak kayıp ve kaçak elektrik kullanım bedelini alabilirsiniz.

Yargıtay Hukuk Kurulu tarafından kayıp ve kaçak elektrik kullanımı ile ilgili olarak tüketiciye yüklenen bu tutarın haksız olduğuna ve ve tüketicilere bu tutarın iade eilmesi gerektiğine karar vermiştir. Bu da elektrik abonelerine 10 yıllık süre içerisinde elektrik faturalarında ödedeikleri kayıp ve kaçak elektrik kullanım bedellerini alma şansı doğurmuştur.

Kayıp ve Kaçak Bedeli Nasıl Geri Alınır?

10 yıllık süre içerisinde elektrik faturanız ile birlikte ödediğiniz kayıp ve kaçak elektrik kullanım bedelini aşağıdaki adımları takip ederek talep edebilirsiniz.

İlk olarak elektrik hizmeti aldığınız firmaya başvurarak 10 yıllık ödemiş olduğunuz elektrik faturanızdaki kayıp ve kaçak kullanım bedelinin miktarını öğrenmeniz gerekiyor.

Daha sonra bulunduğunuz bölgedeki tüketici hakem heyetine veya tüketici mahkemesine başvurmalısınız. Kayıp ve kaçak elektrik için ödedğiniz toplam tutar 2000TL'ni  altında ise tüketici hakem heyetine, 2000TL üzeri bir tutardaysa tüketici mahkamesine başvurmanız gerekiyor.

Başvuru sırasında karşılaşılan sorunlar

Hizmet aldığınız elektrik firmasından 10 yıllık kayıp ve kaçak elektrik kullanım bedelini öğrenmek istediğiniz zaman muhtemelen firma size bir yıllık tutarı bildirecektir. Bu bir yıllık tutar ile tketici hakem heyetine başvurduğunuz zaman tüketici hakem heyeti 10 yıllık tutarı elektrik dağıtım firmasından isteyecektir ve firma bu 10 yıllık tutarı bildirmek zorunda kalacaktır. Tabiki yazacağınız dilekçede kurumun bir yıldan öncesine ait tüketim bilgilerini vermediğini belirtmeniz gerekiyor.


İndirimli Elektrik Saatleri


Yargıtay Kararı

Yargıtay Genel Kurulu'nun kayıp ve kaçak elektrik bedelinin tahsil edilmesinin hukuka aykırı olduğuna yönelik kararının emsal bir karar olduğunu belirten uzmanlar, kurulun kararının emsal olduğunu, içtihat niteliğinde olduğunu, bu nedenle dava açılan mahkemeleri bağlayıcı bir nitelikte olduğunu belirtmektedirler. Bu karara dayanılarak vatandaşın dava açması yerindedir.

Emsal teşkil edecek karar sonucu aboneler elektrik dağıtım şirketlerinden, sadece 2014 senesi için 5-6 milyar lira kayıp kaçak bedelinin iadesini talep edebilecek.

Ne kadar Kayıp ve Kaçak Elektrik Bedeli Ödüyoruz?

Elektrik dağıtım şirketleri, abone grubuna göre değişmekle birlikte (konut, sanayi v.b.) elektrik faturalarının yaklaşık yüzde 14’ünü kayıp-kaçak elektrik bedeli olarak tahsil etmektedir.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu verilerine göre Türkiye’de geçen yıl itibarıyla 36 milyon 861 bin 757 elektrik abonesi bulunmaktadır. Uzmanlar, 2014 yılı için yaklaşık 70 milyar lira elektrik bedeli tahsil edileceğini tahmin ediyor. Yüzde 20-25 kaçağa dahil olmayan abone grubu dikkate alındığında, bu yıl için 5-6 milyar lira civarında kayıp-kaçak bedelinin iadesinin talep edilebileceği belirtiliyor.

Bu konu ile ilgili Forum bölümümüzde de bilgi ve görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorumlar

Yorum yok


Yorum Ekle

İsim:
Yorum:
En fazla 1000 karakter
 

Firma Haberlerine Geri Dön


Kategori:

Açıklamalar: elektrik kaçak kullanım geri alma, elektrik kayıp bedeli geri alma, elektrik kaçak kullanım, kaçak bedeli iade işlemleri, elektrik kaçak kullanım yüzdesi,

Dilediğiniz Yerden Kazanç Sağlayın

Cep Telefondan, Tabletten, Bilgisayardan dilediğiniz yerden hesabınıza giriş yapabilir, 7/24 kendi paranızı kazanabilirsiniz.
Mesleğiniz ne olursa olsun ister sokakta, ister evde, ister okulda, ister işyerinde anında giriş yap, hemen kazanç sağla!

Mobil Uygulamalar